Odbiór lokalu i procedura usuwania wad – poznańska Grupa Prawna już 23.11.2022

Zagadnienia związane z przeprowadzeniem odbioru i usuwaniem wad w lokalu mają dużą doniosłość praktyczną i często bywają przyczynkiem do konfliktów na linii deweloper – nabywca. Wobec tego tak na starej, jak i na nowej ustawie deweloperskiej warto wiedzieć, jak odpowiednio przygotować się do odbioru, jak sporządzić prawidłowy protokół i co zrobić wtedy, gdy nabywca odmawia dokonania odbioru albo zgłasza wady lokalu.

Nowa ustawa deweloperska dokłada w tym zakresie kolejne wątpliwości, wprowadzając znacznie bardziej rozbudowaną procedurę odbioru lokalu oraz usuwania wad, a także posługując się niezdefiniowanym pojęciem „wady istotnej”, której zgłoszenie przez nabywcę może skończyć się nawet odstąpieniem od umowy.

Podczas szkolenia omówione zostaną najistotniejsze zagadnienia związane nie tylko z odbiorem, ale także procedurą usuwania wad oraz innymi kwestiami dotyczącymi odpowiedzialności dewelopera.

Agenda szkolenia:

  1. Zawiadamianie nabywcy o terminie odbioru i skutki jego niestawiennictwa.
  2. Przebieg odbioru i odmowa odbioru lokalu przez nabywcę.
  3. Zgłoszenie wady istotnej – co dalej?
  4. Protokół odbioru lokalu – co powinien zawierać?
  5. Terminy na zajęcie stanowiska i usunięcie wad przez dewelopera.
  6. Wydanie lokalu nabywcy przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie – jak zabezpieczyć interes dewelopera?
  7. Obciążanie nabywców kosztami za lokal przed przeniesieniem prawa własności – zastrzeżenia UOKiKu.
  8. Początek biegu terminu rękojmi – odbiór, wydanie czy zawarcie umowy przenoszącej własność?

Na te i inne pytania nasi prelegenci postarają się odpowiedzieć już 23 listopada 2022 roku. Serdecznie zapraszamy do zapisów!
Szkolenie bezpłatne dla członków i partnerów Oddziału Poznańskiego PZFD. Zapisy w strefie PZFD i w aplikacji mobilnej.

Szkolenie poprowadzą: 

Jacek Łubecki – radca prawny, wspólnik zarządzający Kancelarii Prawnej Norek i Wspólnicy w Poznaniu.
Od wielu lat doradza przy realizacji procesu inwestycyjno-budowlanego, wspierając różnych jego uczestników – przede wszystkim inwestorów (w tym deweloperów), jak również generalnych wykonawców, wykonawców robót częściowych i podwykonawców. Oferuje pomoc prawną na każdym etapie inwestycji: planowanie – przygotowanie – realizacja – rozliczenie – sprzedaż. Zapewnia wsparcie prawne przy zawieraniu kontraktów budowlanych, a także umów i dokumentów związanych z działalnością deweloperską. Interesuje się również infrastrukturą przesyłową i dostępem do mediów. Stawia na pozasądowe rozwiązywanie sporów.

Magdalena Komudzińska- prawnik w Kancelarii Prawnej Norek i Wspólnicy w Poznaniu.
Interesuje się szeroko pojętym prawem umów ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych ze sprzedażą i zakupem nieruchomości oraz umów deweloperskich. Prelegentka podczas szkoleń z zakresu nowej ustawy deweloperskiej.