Deweloperze, podziel się jednym metrem kwadratowym mieszkania!

Szanowni Państwo,

Oddział Poznański PZFD, o czym Państwo zapewne pamiętają, praktycznie od początku ogłoszenia stanu pandemii w naszym kraju, wspiera finansowo ośrodki dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności.

 Jest to pomoc celowa, która polega na sfinansowaniu kosztów wynajęcia 10 kontenerów mieszkalnych wraz z zapleczem socjalnym, które rozlokowane są obecnie w trzech poznańskich ośrodkach, t.j. w Pogotowiu Społecznym, Ośrodku dla Bezdomnych nr 1 i w Wielkopolskim Centrum Pomocy Bliźniemu Monar-Markot oraz od grudnia 2020 w Schronisku dla Osób Bezdomnych Monaru w Rożnowicach pod Rogoźnem (wcześniej z naszej pomocy korzystało Schronisko dla Osób Bezdomnych w Błońsku, Jabłonnej).

Fot. źródło: https://gloswielkopolski.pl/wielkopolscy-deweloperzy-pomagaja-szpitalowi-miejskiemu-i-osrodkom-dla-bezdomnych/ar/c1-14940868

Dostarczone pod koniec kwietnia ubiegłego roku kontenery służą do dzisiaj jako miejsca kwarantanny dla nowo przybyłych osób do ośrodka. Prawie po roku od ogłoszenia pandemii sytuacja w naszym kraju jest nadal niepewna… Stąd wielką potrzebę kontynuacji akcji podkreślają w rozmowach bezpośrednich z nami kierownicy ośrodków.

Obecnie łączny, miesięczny koszt utrzymania kontenerów wynosi 6521,48 złotych brutto.

Do końca grudnia na utrzymanie kontenerów przeznaczane były środki pochodzące z budżetu Oddziału Poznańskiego.  Pod koniec ubiegłego roku jako Zarząd Oddziału, uznaliśmy, iż z końcem 2020 roku powinniśmy zakończyć finansowanie tych wydatków bezpośrednio ze środków budżetowych. Z punktu widzenia wielkości naszego budżetu jest to bowiem zbyt znacząca pozycja, aby nie zauważyć jej wpływu na jego kondycję, szczególnie w obliczu czekających nas wyzwań.

Stąd nasz apel i pomysł na akcję:
DEWELOPERZE, „PODZIEL SIĘ” 1 METREM KWADRATOWYM MIESZKANIA!
Jeśli na przykład połowa  z Członków naszego Oddziału „podzieliłaby się” kwotą zbliżoną do równowartości średniej ceny metra kwadratowego mieszkania w Poznaniu, to razem moglibyśmy zapewnić finansowanie kontenerów na co najmniej rok. Liczymy jednak na to, że pandemia odpuści wcześniej…
Zwracamy się zatem do Państwa z apelem o przyłączenie się do akcji. Finansowanie kontenerów bezpośrednio przez naszych Członków rozpoczynamy już z początkiem Nowego Roku. W chwili obecnej mamy deklaracje dwóch firm. W styczniu koszt wynajęcia kontenerów opłaci firma Inwestycje Wielkopolski, a w lutym – firma Constructa Plus.

Już pod koniec kwietnia ubiegłego roku, zaraz po rozpoczęciu akcji, zarówno od kierownictw ośrodków oraz z Wydziału Zdrowia UMP oraz bezpośrednio od Prezydenta Miasta Poznania, Pana Jacka Jaśkowiaka, zaczęły spływać do naszego Oddziału i do zrzeszonych w nim firm, podziękowania za solidarność, poczucie społecznej odpowiedzialności oraz chęć dzielenia się pomocą.

List Prezydenta Poznania (źródło: http://poznan.pzfd.pl/list-prezydenta-miasta-poznania-i-przewodniczacego-rady-miasta-poznania-do-czlonkow-oddzialu-poznanskiego-pzfd/)

O tym, jak wielkie znaczenie miała i nadal ma ta akcja dla ośrodków, świadczą również komentarze, jakie pojawiły się m.in. w mediach społecznościowych. Jako przykład cytujemy Stowarzyszenie Monar Wielkopolskie Centrum Pomocy Bliźniemu (wpis z 24 kwietnia 2020)

(źródło: https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Monar-Wielkopolskie-Centrum-Pomocy-Bli%C5%BAniemu-507833896070249)

Znając Państwa wielkie serce, czekamy z nadzieją na kolejne deklaracje naszych Członków, którzy zechcą wesprzeć tę inicjatywę

Z poważaniem

Andrzej Marszałek

Prezes Zarządu
Oddziału Poznańskiego  PZFD